Zincate™ Çinko (Zn) içeren özellikle yaprak uygulamaları için formüle edilmiş, gerektiğinde topraktan da uygulanabilen yüksek konsantrasyonlu bir formülasyondur.

Tescil Belgesine ulaşmak için tıklayın.

Çinkolu Gübre Süspansiyonu

İçerik % w/w % w/v
Toplam Çinko (Zn) 50 100

Zincate™ Çinko (Zn) içeren özellikle yaprak uygulamaları için formüle edilmiş, gerektiğinde topraktan da uygulanabilen yüksek konsantrasyonlu bir formülasyondur.

Zincate™ süspansiyon konsantre - SC Çinko (Zn) solüsyonudur. Çinko (Zn) içeriği maksimum seviyede yoğun ve özel bir üründür. Çinko (Zn) noksanlığı görülen bitkilerde, düzenli kullanımıyla vejetatif ve generatif gelişmeyi arttırır, sağlıklı bitki gelişimi ve yüksek verim sağlar. Yoğun tarım uygulamaları yapılan tarla ve bahçelerde, tarımsal analiz sonuçlarına göre düzenli uygulamalar yapılarak muhtemel çinko noksanlığı önlenebilir.

Çinko (Zn) bitkilerde, hayvanlarda ve insanlarda birçok enzimde yer alan ana bileşenlerden birisidir. Çinko (Zn) bitkilerde aynı zamanda oksin hormonu metabolizmasında rol alır. Çinko (Zn) noksanlığında oksin ve giberellin seviyeleri ciddi oranlarda düşer. Çinko (Zn) triptophan oluşumunda yer alarak vejetatif büyümeyi teşvik eder. Tryptophan, Indole Asetik Asit (IAA) oluşumuna dolayısıyla oksin üretimine neden olur. Oksin kök gelişimine, meyve kalitesine etki eder. Elbette bu örnek haricinde bitki bünyesinde diğer birçok metabolik faaliyette de kullanılır.

Çinko (Zn) noksanlığı yurdumuz topraklarında, kültür bitkilerinde en yaygın görülen mikro element noksanlıklarından birisidir. Son yıllarda üniversiteler, devlet kurumları ve özel şirketlerin yayım çalışmalarıyla özellikle tahıllar ve meyvecilikte kullanımı yaygınlaşmış, daha iyi verim almak isteyen çiftçilerimizin vazgeçilmezi olmuştur.

  • Zincate™ ‘in özel üretim teknolojisiyle; içeriğinde farklı nano metre çaplarında Çinko (Zn) tanecikleri bulunur. Tanecik büyüklükleri sayesinde çinkonun bir kısmı hemen etki ederken, bir kısmı bitki tarafından daha yavaş alınır.
  • Zincate™ formülasyonundaki özel yayıcı yapıştırıcılar ile alınımı kolaylaştırılmış, yağmur yıkanması azaltılmıştır.
  • Zincate™ hassas büyüme dönemlerinde bitkilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmıştır.
  • Zincate™ zararlı ağır metaller içermez.

Tavsiye Edilen Dozlar

Toprak Uygulamaları

Bitki Uygulama zamanı ve sayısı (damla sulama ile) cc/da
Sebzeler Fide dikiminden, sezon sonuna kadar her sulamada 100
Meyveler Ağaç büyüklüğüne göre değişmekle beraber, her sulamada ortalama 300
Mısır,Ayçiçeği Dikimden, hasattan bir ay öncesine kadar, her sulamada 200

Yaprak Uygulamaları

Bitki Uygulama zamanı ve sayısı (damla sulama ile) cc/100
Örtüaltı bitkileri (domates, biber, patlıcan) Fide dikiminden, sezon sonuna kadar uygulanabilir. 50
Açık tarla bitkileri (domates, biber, patlıcan, hıyar) 4-6 yaprak döneminde ve gerekirse 10-14 gün arayla tekrarlayınız. 50
Kavun, karpuz 2-4 yaprak döneminde ve gerekirse tekrarlayınız. 150
Yumuşak çekirdekliler (elma, armut, ayva) Gözler patladığında ve çiçeklenme sonrasında uygulayınız. Çiçeklenme zamanı kullanımından kaçınılmalıdır. Hasat sonrası uygulama gelecek ilkbaharın gözleri için önemlidir. Tercihen Speedfol Boron ile beraber uygulayınız. 100
Sert Çekirdekliler (şeftali, kiraz, kayısı, erik) Çiçeklenme öncesi gözler uyanırken ve pembe göz döneminde uygulayınız. Meyve tutumundan hasada bir ay kalana kadar 2-3 hafta arayla ve hassat sonrası uygulayınız. 100
Tahıllar (buğday, arpa, çeltik) Kardeşlenme döneminde uygulayınız. Orta veya aşırı noksanlıklarda 10-14 gün arayla iki tekrar yapınız. 100
Mısır 3-8 yaprak döneminde ve aşırı noksanlıklarda 10-14 gün arayla tekrar uygulaması yapınız. 150
Narenciye İlkbahar ve sonbahar sürgünleri zamanında uygulayınız. İki durumda da aşırı noksanlıklarda 10-14 gün ara ile tekrarlamalar yapınız. 150
Pamuk Çıkıştan 3-4 hafta sonra 100
Bağ Tomurcuklanma döneminde ve meyve tutumu döneminde gerekirse renklenmeye kadar 2-3 hafta dozu yarıya düşürerek uygulayınız. 100
Zeytin Gözler patlarken ve çanak yapraklar açılırken uygulayınız. 150
Çilek Yeşilgöz döneminde uygulayınız.
Beyaz göz döneminde ve hasat sonrası tekrar gelişme döneminde uygulayınız.
75
50
Patates Bitki çıkışından iki hafta sonra ve aşırı noksanlıklarda 10-14 gün aralıklarla tekrar uygulamalar yapınız. 150

  • Zincate en çok bilinen bitki koruma ilaçları veya bitki besleme ürünleri ile karışabilir. Buna rağmen Doktor Tarsa ön karışım testi yapılmasını tavsiye eder. Fosfor, yayıcı yapıştırıcı veya asitlerle karıştırmayınız. Ürün etiketindeki tavsiye edilen oranlarda fitotoksik etkisi yoktur. Uygun dozlar tarımsal analiz sonuçları ve bitki gelişimine göre uzman danışmanlar tarafından belirlenir.
  • Zincate damla sulama sistemleri ile, sıvı gübre uygulayabilen ekim makineleriyle ekim esnasında veya diğer sulama yöntemleri ile toprağa uygulanabilir.
  • Zincate akışkandır ve kullanımı kolaydır. Sprey tankına rahatça dökülür ve kolayca karışır. Kullanmadan önce iyice çalkalayınız.
  • Zincate EPA ve GLOBALGAP normlarına uygundur.
  • Zincate Doktor Tarsa kalite güvencesi altındadır. Satışa sunulan her ürün Avrupa Topluluğu Gübre Yönetmeliği ölçütlerini karşılar. Doktor Tarsa, TS EN ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi belgesi sahibidir, uluslararası kalite ölçütlerini karşılar.

Bize ulaşın

Antalya Organize Sanayi Bölgesi İkinci Kısım 22.Cadde No:10 07190 Döşemealtı