Bitkiler için çimlenmeden hemen sonrası, önemli ve kritik bir dönemdir.

Tescil Belgesine ulaşmak için tıklayın.

İçerik

Makro Elementler % w/w
Toplam Azot (N) 6
Üre Azotu (NH2) 6
Toplam Fosfor (P2O5) 10
Toplam Potasyum (K2O) 10
Mikro Elementler
Demir (Fe) EDTA Şelatlı 1
Bakır (Cu) EDTA Şelatlı 0,05
Mangan (Mn) EDTA Şelatlı 0,24
Çinko (Zn) EDTA Şelatlı 2,5
Bor (B) 0,1
Molibden (Mo) 0,01

Bitkiler için çimlenmeden hemen sonrası, önemli ve kritik bir dönemdir. Burada değerlendirilmesi gereken iki nokta, tohumun kendi bünyesindeki besin rezervi miktarı ve tohumu çevreleyen toprağın besin elementleri miktarıdır. Örnek; tohumun elde edildiği ebeveynlerin yetiştirildiği toprakta çinko değerleri ortalamanın altındaysa, bu bitkiden alınan tohumun rezervlerindeki çinko değerleri de ortalamanın altında olmaktadır ve/veya çimlenme sonrası kılcal kökler yeterli besinleri bulamayabilirler.

Sıradan gübreleri bu dönemde tohumun yanına/yakınına seremeyiz zira tohuma zarar verebilirler ve yapraklar belirli büyüklüğe ulaşmadan yaprak gübresi uygulamak da mümkün değildir.

SeedUp tohum uygulama gübresi bu önemli dönemde, anahtar besin elementlerinin tohum ile beraber uygulanmasına imkan verir. SeedUp uygulaması ile tohum genetik potansiyelini daha etkin kullanır.

Ar-ge çalışmaları SeedUp’ın çimlenen tohumlarda güvenle kullanılabileceğini ve uygulama yapılan tohumlardan elde edilen genç bitkilerin, uygulama yapılmayanlara göre besin elementi seviyelerinin daha yüksek çıktığını göstermiştir.

SeedUp’ta kullanılan hammaddeler yüksek safiyette ve araştırmalar dahilinde seçilmiştir. Tavsiye edilen dozlarda kullanıldığında, tohumlar aylarca bekletilse dahi olumsuz etki, yakıcılık vb. görülmez.


SeedUp tohum firmaları ve çiftçiler tarafından kolaylıkla uygulanabilir.

SeedUp uygulaması, bitkilerin erken gelişme dönemlerinde ek besin elementlerini bulmalarına ve içeriğindeki özel katkı maddeleri ile de tohumların çimlenmesine yardımcı olur.

SeedUp uygulaması ile güçlü bir erken gelişim sağlanır. Özellikle besin elementi bakımından zayıf topraklarda etkisi görsel olarak dahi rahatlıkla farkedilir. Diğer taraftan SeedUp ile uygulanan besin elementi miktarı göreceli olarak bitkinin genel gelişimi için yeterli değildir. Bitki çeşidine göre değişmekle beraber, bitkilerin 1 dekar alandan kaldırdığı besin elementleri kilolarla ifade edilir. Dolayısıyla bitki gelişimi boyunca yapılacak uygun sulama, gübreleme ve diğer kültürel işlemlere devam edilmelidir. SeedUp başarılı gübreleme programlarının önemli bir parçasıdır.

SeedUp ekimle birlikte, fidelerin şaşırtma zamanı veya sulama suyuyla uygulanabilir, suda çözünür ve bitki tarafından rahatlıkla kullanılabilir. Zengin içeriği nedeniyle tohum harici uygulamalarda, bitkilerin ileri dönemlerinde stres şartlarına karşı bitkileri kuvvetlendirmek için kullanılabilir. Köklenmeye yardımcı olur.

Aşağıdaki kullanım tavsiyeleri genel tecrübelere dayanmaktadır; çevresel, yapısal değişikliklere ve tarımsal analiz sonuçlarına göre düzenlenebilir.


Toprak Uygulamaları Kök bölgesine, sulama suyu ile
Tarla Bitkileri 400 g / da
Sebzeler 500 g / da
Fidanlık ve Süs Bitkileri 400 g / da
Meyve Ağaçları ve Bağ 100 - 200 g / ağaç


1 Ton Tohuma Uygulama için g / 13-20 litre su ile
Tahıllar 2200
Pamuk 3300
Mısır 3500
Çeltik 1450
Fasulye 2100
Ayçiçeği 3500
Yerfıstığı 2600
Toprak Uygulamaları Kök bölgesine, sulama suyu ile
Tarla Bitkileri 400 g / da
Sebzeler 500 g / da
Fidanlık ve Süs Bitkileri 400 g / da
Meyve Ağaçları ve Bağ 100 - 200 g / ağaç

Diğer

Çim 200-320 g / 4 litre su ile / 100 kg Tohuma
Çim, Hydroseeding ile kullanım 3000 g / 1000 litre Tank karışımına
Doğrudan tohum yatağına uygulama; 300 g / 100 litre su ile
Köklenme/Şaşırtma Solusyonunda: (Şaşırtma zamanı kökleri daldırınız.) 25 g / 20 litre su ile


UYUMLULUK : SeedUp birçok insektisit ve fungusit ile uyumludur. Kullanılacak kimyasallarla etkileşimi bilinmiyorsa uyumluluk için mutlaka ön test yapılmalıdır.


Daha fazla bilgi için Pazar Geliştirme Departmanımızı arayınız.
Bize ulaşın

Antalya Organize Sanayi Bölgesi İkinci Kısım 22.Cadde No:10 07190 Döşemealtı