%100 bitki besin elementleri içeren tamamen suda çözünebilir potasyum nitrat gübresidir. Bitkilere zararlı hiçbir element içermez: klor bileşikleri, sodyum ve ağır metallerden aridir.

Tescil Belgesine ulaşmak için tıklayın.

Potasyum Nitrat (Kristal)

13,5-0-45,5

İçerik

Elementler % w/w
Toplam Azot (N) 13,5
Nitrat Azotu (NO3) 13,5
Suda Çözünür Potasyum Oksit (K2O) 45,5

%100 bitki besin elementleri içeren tamamen suda çözünebilir potasyum nitrat gübresidir. Bitkilere zararlı hiçbir element içermez: klor bileşikleri, sodyum ve ağır metallerden aridir.


%100 çözünürlük

İnce kristal yapısı nedeniyle suda hızlı erir, kekleşmez. Uzun süre özelliğini kaybetmeden depolanabilir.

Karışabilirlik;

Suda çözünür gübrelerle karıştırılabilir. Yapraktan uygulamalarda çoğu pestisitle uyumludur.

Nitrat azotu;

Uçucu değildir. Katyonların (Ca+2, Mg+2…) bitkiye alımını teşvik eder. Nitrat bitki büyümesi için en etkili azot kaynağıdır.

Tuz birikimi;

Toprakta sülfat, klor gibi tuzların birikimine sebep olmadan bitkinin potasyum ihtiyacını karşılar.

Azot potasyum oranı;

Sahip olduğu mükemmel N/K oranı ile tüm bitkilerde çiçeklenme ve meyve tutumu dahil her dönemde uygulanabilir. Dengeli gelişme sağlar. Potasyum Nitrat; sağlıklı bitki gelişimi, yüksek verim ve yüksek kaliteli ürün için en ideal gübredir.

Ürün Kalitesine Etkileri

  • Bitkide meyve lezzeti, suyu ve vitamin içeriğini, kuru madde miktarını (Brix), don ve soğuklara karşı daynıklılığını, hastalık ve zararlara karşı direncini arttırmaya yardımcı olur.
  • Meyvenin / şeker asit oranının ve renginin iyileşmesinde, uniform ve aynı zamanda olgunlaşmada etkilidir.
  • Meyvenin raf ömrünün uzamasında, çatlamalarının ve deformasyonlarının azaltmada rol oynar.

Verime Etkileri

  • Meyve, dane ve yumru ağırlıkları,
  • Çiçek, tohum ve meyve sayısı,
  • Meyve gözü oluşumu ve meyve tutumunun artmasına yardımcı olur.

Potasyumun Faydaları

Potasyum fotosentez sonucu yapraktan üretilen şekerlerin depo organlarına (meyve, yumru) taşınmasından sorumlu bitki besin elementidir. Yeterli miktarda potasyum ile beslenen bitkilerin meyveleri yüksek şeker içeriği sebebiyle daha lezzetli, daha dolgun, daha sulu ve daha iri olur. Bitkisel üretimin her safhasında bitkilerin sağlıklı büyüme ve sağlıklı gelişme göstermeleri için potasyum beslenmesine ihtiyaçları vardır.

Potasyum bitki dikim/ekiminden itibaren bitkilere artan dozlarda sürekli olarak uygulanmalıdır. Bitkiler potasyuma en çok meyve tutumu-gelişme döneminden itibaren ihtiyaç duyarlar. Bitkilere düzenli ve yeterli miktarlarda uygulanan potasyum; verimin artmasında, kalite unsurlarının iyileşmesinde ve ürünün pazarda raf ömrünün artmasında etkilidir.


Bize ulaşın

Antalya Organize Sanayi Bölgesi İkinci Kısım 22.Cadde No:10 07190 Döşemealtı