Tescil Belgesine ulaşmak için tıklayın.

FÜPAMİX NEDİR?

Füpamix fidan dikiminde kullanılan özel karışım bir Fidan Dikim Gübresi’dir. İçerisinde makro besin elementlerinden fosfor ve potasyum, Mikro besin elementlerinden EDDHA şelatlı demir ve çinko ihtiva etmektedir. Füpamix sayesinde fidanınızın kökleri hızla gelişir. Demir ve çinko eksikliğinden dolayı sarılık görülmez. Hastalıklara ve soğuklara karşı dayanıklılığın arttırılmasında yardımcı olur. Ayrıca ağacınız çabuk gelişir ve erken meyve verir.


İçerik

Makro Elementler % w/w
Suda Çözünür Fosfor (P2O5) 50,0
Suda Çözünür Potasyum (K2O) 32,7
Mikro Elementler
Suda Çözünür Demir (Fe) 0,160
Suda Çözünür Çinko (Zn) 0,161

* Fe EDDHA, Zn EDTA şelatlıdır.


1- FÜPAMİX İLE FİDAN NASIL DİKİLİR?

Meyve bahçesi tesis edilecek yer derince sürülür. Toprak yüzeyi düzgün hale getirilir. Fidan yerleri işaretlenir. Fidan dikim noktalarını kolayca bulmak ve fidanları sıraya getirmek için işaretlemede dikim tahtası kullanılır. Dikim tahtası 1.5 m. uzunluğunda 15-20 cm. genişliğinde iki başında ve fidanın geleceği yerde kertik bulunan bir tahtadır. Bu kertiklere kazık çakılarak fidanın dikileceği yer kolayca bulunur.


2- FİDAN ÇUKURUNUN AÇILMASI

Toprak derin sürülmüş ise, burgu ile de çukur açılabilir. Çukurun yarısından çıkan canlı üst toprak (A) bir tarafa, alttan çıkan ham toprak (B) diğer tarafa atılır. Çukur açılırken fidanın geleceği yerdeki (orta kazık) sökülerek çukur açımına başlanır. Her iki uçtaki kazıklar yerinde kalır. Fidan çukurları 40-50 cm. derinlik ve 80-100 cm. genişlikte açılır.


3- DİKİM TAHTASININ YERLEŞTİRİLMESİ

Dikim tahtası, çukur kenarına çakılı kazıklara yerleştirilir. Herek, orta kertiğin güney yanına 15 cm. mesafede olacak şekilde sert toprağa çakılır.


4- KÜMBET YAPILMASI

Üstten çıkan canlı toprağa 250-300 g. Füpamix dökülerek kürekle iyice karıştırılır. Fidan kökleri çevresine Füpamix’li toprak getirilir. Füpamix’li toprağın bir kısmı ile çukurun ortasına fidan kökünün oturacağı KÜMBET yapılır.


5- FİDAN DİKİMİ

Fidan boğazı dikim tahtasının ortadaki kertiğine gelecek şekilde kümbet üzerine oturtulur. Fidan yerleştirilince dikim tahtası kaldırılır. Füpamix’li toprak fidan kökleri çevresine iyice atılır. Toprağın köklerin arasına girmesine dikkat edilir. Alttan çıkan ham toprak çukurun üstüne gelir. Fidan elle tutularak hafifçe ayakla bastırılır. Üstten çıkan ham toprakla fidan etrafına hafifçe çanak yapılır. Eğilmişse düzeltilir. Fidanlar prensip olarak söküldüğü derinliğe dikilir. Aşı noktası mutlaka toprak dışında kalmalıdır.


6- HEREĞE BAĞLAMA

Fidan (8) şeklinde hereğe bağlanır.


7- CAN SUYU

Dikimden sonra fidan dibine bir kova can suyu dökülür.
Bize ulaşın

Antalya Organize Sanayi Bölgesi İkinci Kısım 22.Cadde No:10 07190 Döşemealtı