Demir bitki bünyesinde, metabolizma faaliyetlerinin bütününde rol alan yaşamsal besin elementlerinden bir tanesidir.

Tescil Belgesine ulaşmak için tıklayın.

İçerik

  • Fe %6 EDDHA
  • %5.25 orto-orto
  • % 100 Suda çözünür

Demir – Bitkilerde yaşam için gerekli

Demir bitki bünyesinde, metabolizma faaliyetlerinin bütününde rol alan yaşamsal besin elementlerinden bir tanesidir. Klorofil oluşumu için gereklidir. Ayrıca bitkide yükseltgenme ve indirgenme reaksiyonlarında rol alır. Bitkilerde demir noksanlığı ilerlemeye başladığında belirtiler önce genç yapraklarda yeşil damarlar arasında sararmalar şeklinde görülmeye başlar. Fotosentez yeterli yapılamaz, verim ve kalite kayıplarına neden olur. Demir noksanlığı, eksikliğinin yanı sıra çoğunlukla alkali topraklarda ve/veya olumsuz diğer koşullarda (taban suyu, aşırı sulama, kuraklık, aşırı fosfor uygulamaları, yüksek kalsiyum karbonat seviyeleri vb.) görülür.

Alınabilir Demir

Akdeniz bölgesinde demir açısından zengin topraklara rastlamak mümkündür (İtalya, İspanya, Türkiye gibi). Fakat yüksek pH’dan dolayı bu demirler, demir hidroksit olarak toprakta çözünemez olarak bulunur ve bitki tarafından dolaylı yollardan çok az miktarlarda alınabilirler. Toprakta demir olmasına rağmen bitkilerde kloroz görülür. pH yüksek olduğu sürece bu demirler alınamaz olarak kalır. Bu durumda kültür bitkilerine düzenli olarak şelatlı demir vermek gerekir. Toprak uygulamalarında en uygun demir şelatı EDDHA ve yüksek pH toprak şartlarında ise en etkilisi orto-orto isomeri yüksek olan EDDHA’dır.

DoctoFerro 52,5 neden bu kadar etkili ?

Şelatlar bitkilerin ihtiyacı olan önemli metalleri alınabilir şekilde bitkilere sağlayan moleküllerdir. Kısaca şelat bir metali yarayışsız bileşik oluşumundan koruyan molekül yapısıdır. Şelatlar üç bileşenden oluşur. Kapsadıkları metal (Örnek; Fe+3), şelat maddesi (EDTA, DTPA, EDDHA, amino-asit, humik , fulvik asit, sitratlar) ve ek iyon (Na+ ya da NH4+).

Şelatlar kapsadıkları metali bitkinin kullanımına sunarlar fakat kendileri bitkiye girmezler.

Şelatlı demirin kökten alımı


Piyasada satılan birçok şelat formu vardır. Bunların kullanımı ve tercih nedenlerini, etkili oldukları pH aralıkları ve çiftçiye verdiği maliyete karşılık faydası belirler. Bakır, mangan, çinko mikro-elementlerinde EDTA şelatı kullanılır. Bu elementler EDTA ile hem yaprak hem topraktan uygulanabilir.

Demir için toprak uygulamalarında ise etkili olduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış, pH aralığı en yüksek olan EDDHA şelatı tercih edilmelidir çünkü yurdumuz topraklarının pH'sı birkaç bölge dışında yüksektir.

Şelatın Kaynağı ve Farklı pH Değerlerindeki Yarayışlığı


Doktoferro 52,5 Orto-Orto’nun Önemi


Demir şelat yardımıyla bitkiye sağlanmakta ve şelat maddesi toprakta kalmaktadır. Orto-orto şelatı topraktaki yarayışsız demiri bir miktar daha bitkiye elverişli duruma getirebilir ve orto-para’ya göre etkinlik süresini bir miktar daha uzatmış olur. Bu etkiye “iron shuttle effect” ya da “effect transporter” adı verilir. Yapılan çalışmalarda görülmüştür ki, topraktan yapılan uygulamalarda en yararlı şelat ürünü orto-orto içeren Fe EDDHA üründür.

DoctoFerro 52,5

DoctoFerro 52,5 EDDHA, %6 orto-orto içeriği çok yüksek bir EDDHA ürünüdür. İçeridiği şelatlı demirin en az %88’i orto-orto isomeridir. Min. %5,25 orto-orto içeriği ile alınabilirliği çok yüksektir. Maliyet-Fayda analizinde en mantıklı demir gübresidir. DoctoFerro 52,5 sadece topraklı yetiştiricilikte değil, topraksiz kültürlerde de güvenle kullanılabilir. Gerektiği takdirde yapraktan da uygulanabilir.

Tavsiye Edilen Doz
Toprak Uygulamaları
Fidanlar 5 - 10 g / bitki
Meyveye yeni başlayan ağaçlar 10 - 20 g/ağaç
Mahsül veren ağaçlar (normal verim) 30 – 60 g/ağaç
Mahsül veren ağaçlar (yüksek verim) 70 – 100 g/ağaç
Narenciye (büyük ağaçlar) 100 - 125 g/ağaç
Bağlar (omca başına) 5 – 10 g/ağaç
Süs bitkileri (gül, karanfil, vb.) 300 g/da
Tek yıllık / çok yıllık çiçekler (krizantem,gerbera v.b.) 350 g / Dekar
Çilek, Ahududu 400 – 600 g/da
Sebzeler 100 – 150 g/da
Tarla bitkileri 75 – 125 g/da
Yaprak Uygulamaları
Sebzeler, meyveler, bağlar, çim 100-200 g / 100 L su ile

Bize ulaşın

Antalya Organize Sanayi Bölgesi İkinci Kısım 22.Cadde No:10 07190 Döşemealtı