Bitki tarafından kolay ve çabuk alınan, bitkide çiçeklenme ve çiçek tutumuna yardımcı olan, yüksek miktarda fosfor içeren, çinko ve potasyum ilaveli yoğun bir gübredir.

Tescil Belgesine ulaşmak için tıklayın.

Yüksek miktarda fosfor içeren, çinko ve potasyum ilaveli yoğun bir gübredir.

CATE Zn-P icerisinde Fosfor, Potasyum ve Cinko bulunduran yüksek konsantrasyonlu bir formulasyonudur. CATE Zn-P bitkinin erken döneminde çinko ve fosfor noksanlığının giderilmesi için ve/veya hasat sonrası bitkide bir sonraki sezon için besin rezervlerinin yeniden depolanmasını sağlamak için uygulanır.

İçerik

Makro Element w/w w/v
Suda çözünür Fosfor Pentaoksit (P2O5) 28,2 43
Suda çözünür Potasyum Oksit (K2O) 5 7,6
Mikro Element
Suda çözünür Çinko (Zn) 9,2 14

Fosfor bitkinin kök gelişmesi, enerji taşınımı ve enzimlerin üretilmesi için gerekli bir elementtir. Bitkide hareketlidir, toprakta bulunduğu zaman daha az hareketlidir. Ayrıca yüksek pH’lı topraklarda, toprakta bulunan kalsiyum ile birleşerek kalsiyum fosfatın farklı formlarını oluştururlar ve bitki tarafından alımı zorlaşır. Bu nedenle topraktan fosfor alımını arttıracak fosfor gübrelemesi yapılmalı ve bazı özel durumlarda yapraktan fosfor uygulamaları ile bitki desteklenmelidir. Fosfor noksanlığı bitki yaprak ve gövdesinde morarma yapar. Gelişme zayıf olur ve kök gelişmesi sınırlanır. Tomurcuklar normalden zayıf gelişir.

Çinko ise birçok enzimde rol alır. Bitkilerde çalılaşma veya rozetleşme yapar. Çinko noksanlığında bitkiler daha yoğun bir kök sistemi oluşturma ihtiyacındadır. Bu nedenle üst aksam büyümesi aksar, tahıllarda kardeşlenme azalır, sap normalden kısa kalır. Tübitak- Nato-Tarım Bakanlığı - Üniversiteler işbirliğinde yapılan araştırmalarda Türkiye topraklarının %50’si çinko içeriği bakımından çok fakirdir.

Cate Zn-P’nin içeriğindeki ilave Potasyum ile su alımı, evoporasyon ve bitki kalitesine katkı sağlanmış olur. Bitki beslenmesi açısından asıl görevli organlar köklerdir. Bu nedenle toprak gübrelemesi yerine tamamen yaprak gübrelemesi doğru olmaz. Fakat tarımsal analizlerin (yaprak, toprak, doku, su) sonuçlarına göre noksanlıklar hedef alınarak yapraktan yapılan takviyeler büyük faydalar sağlayabilir. Yapraktan besin maddesi alımı, kökün besin alımına da olumlu etki yapar.

Cate Zn-P yapraktan uygulanabildiği gibi asit karakterli olmasından dolayı rahatlıkla topraktan damlama sistemleri ile de kullanılabilir. Bitki tarafından fosforun topraktan alımını artırmış olur.


Yaprak uygulamaları için tavsiye edilen dozlar:

Bitki Uygulama zamanı ve sayısı (damla sulama ile) cc/100
Tahılgiller 4 yapraklı dönemden başaklanma öncesine kadar uygulayınız. Gerekirse 10 -14 gün aralıklarla tekrar uygulamalar yapınız. 300
Pamuk Çiçeklenme başlangıcında. 300
Mısır 4-6 yapraklı döneminde uygulayınız. 300
Fasülye 10-15 cm olduğu dönemde uygulayınız. Aşırı noksanlıklarda 10-14 gün arayla tekrar uygulamalar yapmak gerekir. 250
Patates Çiçeklenme başlangıcından itibaren 2 uygulama olarak uygulayınız. Gerekirse 10-14 gün aralıklarla tekrar uygulamalar yapınız. 300
Çeltik Başaklanma başlangıcında (bitki 4-6 yapraklı olduğu dönemde). 10 gün sonra tekrar bir uygulama yapılır. 300
Soya Fasülyesi Bitki 5-15 cm boyunda iken uygulayınız. Gerekirse 10-14 gün aralıklarla tekrar uygulamalar yapınız. 300
Şeker Pancarı 4-6 yapraklı dönemde uygulayınız. Aşırı noksanlıklarda 10-14 gün arayla tekrar uygulamalar yapmak gerekir. 300
Sert Çekirdekliler Meyve gözleri kabarmaya başladığı dönemde ve hasat sonrası döneminde uygulama yapılır. 200
Yumuşak Çekirdekliler Çiçeklenme öncesi döneminde ve hasat sonrası döneminde uygulama yapılır. 200
Bağ Çiçeklenme öncesi, sonrası ve hasat sonrası uygulama yapılır. 200
Sebzeler Dikim sonrası ve çiçeklenme dönemi boyunca uygulama yapılabilir. 200
Narenciye Çiçeklenme öncesi ve sonrası uygulama yapılır. 200

Bize ulaşın

Antalya Organize Sanayi Bölgesi İkinci Kısım 22.Cadde No:10 07190 Döşemealtı